İDDET MÜDDETİ NEDİR ? İDDET MÜDDETİ KALDIRMA DAVASI NEDİR?

Anasayfa / İDDET MÜDDETİ NEDİR ? İDDET MÜDDETİ KALDIRMA DAVASI NEDİR?

İDDET MÜDDETİ NEDİR ? İDDET MÜDDETİ KALDIRMA DAVASI NEDİR?

İDDET MÜDDETİ NEDİR ? Bu yazımızda iddet müddetinin ne olduğu, hangi durumlarda kim için geçerli olduğu ve iddet müddetinin kaldırılma davasını inceleyeceğiz.

 

İDDET MÜDDETİ NEDİR ?  Mevzuatımıza göre iddet müddeti, sadece kadın için getirilmiş olan. EVLİLİĞİN SONA ERMESİNDEN İTİBAREN 300 GÜN geçmedikçe kadının evlenmesine engel olan süredir. İddet müddeti yani bekleme süresi sadece kadın için getirilmiştir. Getirilen bu düzenleme ile kadın, evliliğinin bitmesinin ardından ancak 300 gün geçtikten sonra bir başka evlilik gerçekleştirebilecektir.

 

İDDET MÜDDETİNİN SÜRESİ NEDİR?  BEKLEME SÜRESİ NE ZAMAN BAŞLAR ?

İddet müddeti (bekleme süresinin) , evliliğin ölümle veya boşanmayla bitmiş ise boşanma kararının kesinleşmesinin ardından başlar. İddet müddeti, 300 gündür.  Boşanma davası açmak süreyi başlatmaz. Önemli olan boşanma davasının sonuçlanması ve eşlerin boşanma kararının kesinleşmiş olmasıdır.

 

İDDET MÜDDETİNİN KALDIRILMASI DAVASI NEDİR ?

TMK madde 132 ‘Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak üç yüz gün geçmedikçe evlenemez’ demektedir. Dolayısıyla evliliği sona ermiş olan bir kadın, evliliğin sona ermesinden itibaren 300 gün içinde bir başka evlilik yapmak isterse dava açarak bu süreyi kaldırmalıdır. Tarafımızca adınıza açılacak ve yürütülecek bu davada, önemli olan gebelik durumunun olmamasıdır. Yani  davanın açıldığı sırada kadının hamile olmamasıdır. Çünkü dava süresince doktor raporu alınacak ve karar bu rapora göre verilecektir.

 

ESKİ EŞİMLE EVLENMEK İSTİYORUM. YİNE DE İDDET MÜDDETİNİN KALDIRILMASI GEREKİR Mİ ?

En çok merak edilen soruların biri de budur. Bir kadın boşandığı eski eşi ile bu 300 günlük sürede yeniden evlenmek isterse iddet müddetinin kaldırılması gerekmektedir. Bu da ancak dava yoluyla mümkündür. 

 

İDDET MÜDDETİ İÇERİSİNDE ÇOCUK DOĞARSA NE OLUR?

Bu süre içerisinde doğmuş olan çocukların nüfusta baba hanesine, kadının boşandığı eşi yazılmaktadır. Dolayısıyla bekleme süresi içerisinde doğmuş olan bir çocuk varsa ortaya soy bağı sorunu çıkmaktadır. Bu sebeple boşanma kararının kesinleşmesinin ardından yeniden bir evlilik düşüncesi varsa, hamilelik durumu yaşanmadan süre kaldırım davası açılmalıdır.

 

İDDET MÜDDETİNİN KALDIRILMASI DAVASI NASIL AÇILIR ?

İddet müddetinin kaldırılması davası aile mahkemesinden istenmektedir.  Bu konuda hukuki yardım alarak en kısa sürede sonuca ulaşmanız mümkündür. İddet müddetinin kaldırılması için hukuki yardım ve avukatlık desteği için iletişime geçmeniz gerekmektedir.  

 

AVUKAT ŞEYMA BAĞCI
Mahmudiye Mah. Burhan Felek Cad. No:66 Orhan Serdar Plaza Kat:4/12 Akdeniz / MERSİN

+90 505 033 09 29
bilgi@avukatseymabagci.com